Чилеанскиот играч за врска на Интер Артуро Видал веќе може да се пофали со 9 шампионски титули во последните 10 години. Вчера „нероаѕурите“ од Милано ја освоија првата титула во Серија А после 2010 година и ја прекинаа доминацијата на Јувентус.

Видал има 4 шампионски титули со Јувентус меѓу 2012 и 2015 година, а потоа три пати беше шампион на Германија со Баерн и еднаш со Барселона. Така сезоната 2019/20 останува единствената во последните 10 години во која Чилеанецот не успева да освои титула. Ниту еден играч го нема постигнато ова во последната деценија.

Освен то Видал има уште многу трофеи во споменатиот период – Куп на Италија (2015), Суперкуп на Италија (2012, 2013), Куп на Германија (2016), Суперкуп на Германија (2016, 2017) и Суперкуп на Шпанија (2018). Како додаток тука се и двата трофеја за шампион на Копа Америка со Чиле (2015 и 2016).

Оваа сезона 33-годишниот Видал има 1 гол и 2 асистенции во 23 меча за Интер во Серија А.

sportmedia.mk