МЗТ Скопје ја запиша петата победа во АБА 2-лига и направи важен чекор кон остварување на целта – пласман во следната рунда, а потоа и битка за враќање во елитата. До триумфот тимот од Аеродром дојде на сметка на градскиот ривал, Работнички, по голема драма го совлада со 84-82.

„Можам да бидам задоволен од овој меч. Добро е што победивме, имавме контрола речиси 30. минути на резултатот. Во моментите кога се вратија, ни поставија зона, ни влезе „вода во уши“ и не погодивме неколку шутеви, по што следеше пресврт. Честитки за играчите, за карактерот, не е лесно да одиграше еден ваков меч, не е лесно да водиш, па во финишот одново да се вратиш и да победиш. Честитки и за Работнички за добрата игра“, изјави Ѓроѓи Кочов по мечот.

sportmedia.mk