УЕФА ја истакна новата клупска листа. Секако дека нас не интересира каде се нашите клубови на оваа листа. Очекувано Шкендија е најдобриот македонски клуб и се наоѓа на 133.место во Европа со коефициент 9.00. Следува Вардар, со коефициент 4.00, кој е на 288.место, па Шкупи, со коефициент 3.00, на 329. место, потоа на ред доаѓа Силекс на 365.место, па потоа Работнички кој трета годиона по ред не може да ја види Европа, на 368 место. На оваа листа се и Ренова, Македонија ЃП, Академија Пандев и Пелистер.

Инаку најдобар клуб според коефициентите е Баерн Минхен со коефициент 134.000.

sportmedia.mk