Кире Ристевски со неговиот Ујпешт, се закити со Куп трофејот во Унгарија. Ујпешт во финалето играше со Фехервар на Висар Муслиу. И двајцата беа во стартните тимови, и го одиграа целото финале, односно 120 минути, со оглед дека се играа и продолженија.

Во регуларниот дел беше 0:0, а потоа Фехервар остана без двајца играчи поради црвени картони. Сето тоа го искористи Ујпешт, и со гол на косовецот Кастрати стигна до пехарот.

Ова беше 11-ти трофеј на Ујпешт во историјата во Купот.

sportmedia.mk