Македонскиот репрезентативец Кире Ристевски постигна еден од петте голови за Ујпешт во победата на неговиот тим над Залаегерсег во меч од 33. коло во унгарското првенство.

Ујпешт славеше со 5-4 во вистинска голеада на теренот во Будимпешта.

Ристевски погоди за 4:3 во 70. минута, по што следуваа уште два гола на двете страни, со среќен крај за домашните. Ујпешт ја заврши сезоната во Унгарија на 6. место, а Ристевски во последната рунда го постигна својот првенец сезонава.

 

sportmedia.mk