Дуелот меѓу Вележ и Борац во рамките на 10. коло во босанскиот шампионат не го дочека својот крај, беше прекинат во 82. минута при 2-0.

Токму по вториот погодок десетина навивачи влетаа во теренот да се пресметаат со судиите, а делегатот на мечот одлучи истиот да го завери со победа на Борац. Со оглед на тоа дека се одиграа повеќе од 80. минути и прекинот е поради лошата огранизација на домаќинот Вележ, одлуката беше донесе во согласност со правилата на тамошната федерација.

Доколку натпреварот беше прекинат поради друга причина, истиот ќе беше регистриран според моменталниот резултат. Домаќинот сигурно ќе добие и дополнителна казна од страна на дисциплинската комисија.

Но, тука не застануваат драмите. Веднаш по завршување на мечот, навивачи го запалиле автомобилите на еден од судиите, а во болница зваршил и делегатот на мечот. Главниот судија дури бил и претепан во тунелот.

Физички бил нападнат и директотрот на Борац, тој оваа информација ја потврди за тамошните медиуми.

Босанскиот спортски портал денеска ексклузивно сподели фотографија од запалениот автомобил, истата можете да ја видите на следниот ЛИНК.

 

sportmedia.mk