Со фантастично убедлива победа над Холштајн Кил од 5:1, Келн остана во Бундеслигата.

Херој на реваншот на гостински терен беше двојниот стрелец Себастијан Андерсон. Швеѓанецот обезбеди значителна предност од 3:1 за Келн за седум минути, со голови во шестата и 13-тата минута и најави голема победа за „јарците“ по оној очаен настап и пораз од 1:0 на домашен терен.

sportmedia.mk