Ричард Карапаз стигна до олимпиското злато на друмската трка на Олимписките Игри во Токио. Еквадорецот победата ја осигура на шест километри до крајот на трката, која ја заврши со време од 6:05.26.

Зад Карапаз на втората позција заврши Вут Ван Аерт од Холандја, додека бронзениот медал му припадна на Тадеј Поагачар, победникот на „Тур де Франс“.

sportmedia.mk