Ракометарите на Вардар во четврток (19.45 часот) ги очекува натпреварот против унгарскиот ПИК Сегед во рамките на Лигата на шампионите. Францускиот голман Робен Кантегрел заедно со Марко Кизиќ ќе бидат во комбинација за овој меч на местото на Борко Ристовски.

„До крајот на групната фаза има уште пет меча, можеби и помалку со оглед на ситуацијата со коронавирусот. Па така нема многу можности за бодови. Одиме во Унгарија во подредена улога, тие се големи фаворити. Ние направивме грешки и загубивме дома, таму би требало да биде малку полесно бидејќи одговорноста како домаќин за Пик Сегет е поголема.
Ние мораме да ја поправиме одбраната и некои ситни грешки во нападот како пенали и слично. Квалитетот не ни далеку од нивниот, дури мислам дека сме многу слични само треба да одиграме добро прво полувреме со цврста одбрана и потоа ќе видиме што ќе се случи. Лути сме, сакаме да освоиме уште некој бод, не можеме да губиме од секого. Ќе повторам во овој меч влегуваме со малку полесна улога затоа што не сме фаворити“, вели Кантегрел.

sportmedia.mk