И шести меч едноподруго Калјари не знае за пораз. Во битката за опстанок, момците на Семплици успеаја да освојат бод на денешниот меч на домашен терен против екипата на Фиорентина играјќи без голови, 0:0, со што и натаму продолжуваат да се одвојуваат од „црвениот дел“ на табелата.

Калјари оствари 4 победи и два нерешени резултати во последните 6 кола, остана без пораз и успеа да им избега дури пет бода на фудбалерите на Беневенто, кои се единствените кои се уште грчевито се борат за опстанок. Екипите на Парма и Кротоне се враќаат во Серија Б.

sportmedia.mk