Италијанскиот калчолигаш Каљари одлучи да го смени тренерот. Го избрка Еузебио ди Франческо, а само неколку часа подоцна го именува Леонардо Семпличи. Новиот тренер ќе има сериозна задача затоа што Каљари падна на 18-тата позиција во Серија А, пет поени од опасната зона.

Семпличи претходно работеше во Арецо, Пиза, а шест години беше во СПАЛ. Со клубот од Ферара раскина во февруари 2020 година, но се уште беше на нивниот платен список. Сега ги раскина сите врски и го презеде кормилото на клубот од Сардинија.

Договорот му е до 30 јуни 2022 година.

sportmedia.mk