Србинот Никола Калиниќ, членот на Валенсија е избран за МВП на Евролигата за месец фебруари.

Во тој период Валенсија беше подобра од ЦСКА, Реал Мадрид и Зенит, а Калиниќ имаше клучна улога во овие победи.

Калиниќ имаше вкупен индекс од 21.3 што е четврти најдобар во целата конкуренција. ВАленсија ќе има можност за нова победа веќе утре против тимот на Анадолу ефес.

 

sportmedia.mk