Челзи го подигна пехарот во Лигата на шампионите и тоа благодарение на Каи Хаверц, кој го постигна единствениот гол на ваа средба.

За фудблерот кого Челзи го донесе пред година дена од Баерн Минхен за 80 милиони евра ова беше прв гол во Лигата на шампиони.

По завршување на мечот имаше интересна изјава.

„Ова е неверојатно чувстви. Чекав долго време и успеав, работев 15 години за овој момент. Пресреќен сум“, беше изјавата на Хаверц.

Новинарот го праша дали чувствувал притисок дека е најскап фудбалер во Челзи.

„Да бидам искрен во овој момент ме заболе за тоа…Ние ја освоивме Лигата на шампиони“, беше краткиот одговор. 

sportmedia.mk