Манчестер Јунајтед е патник во четвртфиналето на Лига Европа. „Ѓаволите“ вечерва на „Сан Сиро“ го победија Милан со 1:0 и со тоа отидоа понатаму. Првиот меч на „Олд Трафорд“ заврши 1:1, тогаш „росонерите“ се спасија со гол во финишот, но на реваншот момците на Солскјер покажаа дека во моментов се подобар противник.

Голот за победа го постигна Пол Погба што е негов прв во Европа по 2018 година.

А по Динамо Загреб, сензација направи и Славија Прага. Чешката екипа го победи Ренџерс во гости со 2:0. Првиот меч заврши 1:1, па со оваа голема победа на „Ајброкс“ ја лансираше Славија во четвртфинале.

Вечерва се беше на страната на „црвено-белите“. Олајинка донесе водство, во вториот дел Ренџерс остана со двајца играчи помалку Руф и Балогун добија црвени картони, а Станчиу ја запечати победата на чешкиот тим.

Во четвртфиналето се уште Ајакс и Виљареал. Ајакс и на реваншот го победи Јанг Бојс (сега со 2:0), а и Виљареал втор пат го совлада Динамо Киев со 2:0.

 

sportmedia.mk