Шпанскиот „АС“ пренесува дека Манчестер Јунајтед летово ќе тргне по услугите на Маркос Љоренте, играчот за врска на Атлетико Мадрид.

За да стигне до неговиот потпис, тимот од Олд Трафорд планира да издвои 80 милиони евра.

Љоренте засега изјавува дека нема намера да замине, и покрај тоа што за него се интересираат и други клубови и дека ќе остане во тимот на Атлетико.

Јунајтед го сакаше Љоренте уште во 2020 година, но тогаш се реши за Дони Ван Де Бек кој не ги оправда очекувањата од челниците на Манчестер, и голема е веројатноста да ја смени средината.

 

sportmedia.mk