Фантастичниот Јанис Антетукумбо го предводеше Милвоки до уште една победа во регуларниот дел од сезоната. Синоќа на домашен терен, Бакс славеа со 127:125 против одличниот Шарлот, само поради одличната форма која ја денонстрира Гркот, кој погоди во последниот шут на две секунди пред крајот на мечот. Јанис средбата ја заврши со дабл-дабл од 40 поени и 12 скока.

По катастрофата на минатата средба, екипата на Далас синоќа како да имаше полесен тренинг на гостувањето кај Њу Орлеанс. Предводени од Лука Дончиќ, тексашаните славеа со 139:107, а Словенецот оствари дабл-дабл уште во првото полувреме на средбата. На крајот Дончиќ финишираше со 28 поени и 14 асистенции.

НБА РЕЗУЛТАТИ:

Њу Орлеанс – Далас 107:139

Орландо – Денвер 108:103

Индијана – Атланта 111:114

Вашингтон – Минесота 115:107

Бостон – Филаделфија 88:87

Мајами – Кливленд 85:111

Милвоки – Шарлот 127:125

Оклахома – Хјустон 110:114

ЛА Клиперс- Сакраменто 115:124

sportmedia.mk