Традиционално во НБА лигата откако ќе биде озбран најдобриот играч, МВП наградата која сезонава ја доби Никола Јокиќ, се бира и најдобрата петорка.

Неа секако ја предводи самиот Јокиќ, а друштво му прават и Јанис Антетокумпо, Стеф Кари, Лука Дончиќ и Кавај Ленард.

Во втората по ранг петорка на сезоната се најдоа, Џоел Ембид, Леброн Џејмс, Демиан Лилард, Крис Пол и Џулиус Рендлл.

Третата пак најдобра петорка за изминатата сезона ја сочинуваат, Бредли Бил, Џими Батлер, Пол Џорџ, Руди Гобер и Кајри Ирвинг.

 

sportmedia.mk