Италијанскиот 19-годишник, Јаник Синер се пласираше во финалето на Мајами, откако во полуфиналето го совлада Шпанецот, Баутиста Агут со 5-7, 6-4 и 6-4.

Овог дуел траше два часа и 28 минути, а искисниот шпански тенисер по освоениот прв сет пропушти предност од 3:1 во одлучувакиот сет. Синер со два брејка, во шестиот и десетиот гем, направи пресврт кој му донесе финале, прво на Местерс 1000 серијата.

Во 36 годишната историја на ова натпреварување само тројца играчи успеаја да се најдат во финалето на Мајами пред 20. роденден, а потоа се Андре Агаса (1990), Рафаел Надал (2005) и Новак Ѓоковиќ (2007).

sportmedia.mk