Навивачите на Англија ќе имаат проблем со влегувањето на овој стадион, Италијанците не заборавија што им се случи минатата година, не сакаат одново да минуваат низ тие хорор денови, кога поради пандемија коронавирус починаа голем број на лица.

„Не доаѓајте, не сакаме нови смртни случаи“, е пораката на Италинаците, додека пандемијата на британскиот коронавирус и натаму се шири не само во оваа земја, туку и во остнатите.

Италијанците доживеаја вистинско кошмар по доаѓање на навивачите на Валенсија на мечот од Лигата на шампиони во Бергаму, токму овој град беше жариште на Ковид-19.

Никој не сака да се повторат тие денови, а кога станува збор за Англија и тамошните навивачи, ризикот е голем. Најсвеж пример се шкотските фанови, од Англија се вратија со корнавирус, бројка порасна на 2.000 позитивни случаи.

sportmedia.mk