Од денеска ФК Брегалница и официјално ќе биде промовирана во нов прволигаш како првак во ВМФЛ – ИСТОК за сезоната 2020/21. Пред дерби мечот со Тиквеш, од страна на претставник на ФФМ, “сините“ ќе го добијат победничкиот пехар по што ќе може да почне и прволигашкото славје. Првиот човек на клубот, Кире Гогов пред стартот на сезоната вети прво место и пласман во елитата, ете тоа и го оствари на задоволство на фановите на Брегалница и цел фудбалски Штип.

Сепак и покрај се, Брегалница има мотиви и на последниот меч сезонава, токму против Тиквеш, да одигра најдобро што може и со победа да ја заврши перфектната сезона на истокот. Во најмала рака да остане непоразена, а со тоа и првенството да го заврши без пораз. Нешто што ретко се случува кај нас.

Мечот започнува во 16 часот во Штип, а покрај ова дерби за крај, во последното коло се среќаваат и Каменица Саса – Росоман, Плачковица – Осогово, Победа – Кожуф, Слога (В) – Кит Го.

Брегалница и официјлно е прволигаш, Тиквеш ќе игра бараж за пласман во ПМФЛ, додека од лигата испаѓаат Плачковица и Росоман.

ДВОЈКИ ЗА 27.КОЛО – ДЕНЕСКА (16 Ч)

КАМЕНИЦА САСА – РОСОМАН

ПЛАЧКОВИЦА – ОСОГОВО

ПОБЕДА – КОЖУФ

СЛОГА (В) – КИТ ГО

БРЕГАЛНИЦА – ТИКВЕШ

ТАБЕЛА

1.БРЕГАЛНИЦА 70

2.ТИКВЕШ 61

3.КИТ ГО 42

4.КОЖУФ 35

5.СЛОГА (В) 33

6.КАМЕНИЦА САСА 32

7.ОСОГОВО 29

8.ПОБЕДА 26

9.ПЛАЧКОВИЦА 18

10.РОСОМАН 9

sportmedia.mk