Шалке и Борусија Дортмунд се големи ривали. Нивните градови се оддалечени 30 километри еден од друг, а нивните дуели во минатото изобилувале со „искри“. Но, идната сезона ова дерби ќе го нема.

Шалке вчера испадна од Бундеслигата, и официјално. А тоа беше причина за големо славје во Дортмунд. Во делови од градот имаше огномет во „чест“ на испаѓањето на ривалот.

sportmedia.mk