Иако многу се шпекулираше дека Жозе Мурињо ќе добие отказ од клупата на Тотенхем по шокатниот пораз и елиминацијата од Динамо Загреб, сепак, Португалецот ќе остане на клупата на лондонскиот тим.

А, причината за тоа е преголемата отштета.

Имено, кога го потпишувал договорот со Спарс, Мурињо наводно имал клаузула во која стои дека Тотенхем во случај на отказ, треба да му исплати на „специјалниот“ неверојатни 40 милиони евра.

Навистина нестварна клаузула, а сега Мурињо нема да си оди од тимот од Лондон поради ова, иако сезонава може да го освои само трофејот во „Карабао“ Купот каде ќе игра со Манчестер Сити.

 

sportmedia.mk