Македонскиот репрезентативен голман, Мартин Томовски доби големо признание од страна на ИХФ. Светската ракометна федерација го смести меѓу најдобрите „пеналџии“ на изминатото Светско првенство кое се играше во Египет.

Томовски имаше пет одбраните пенали, на прво место е Мароканецот, Јасин Идризи со осум пенали и Кристијан Саверес од Норвешка кој заврши со шест одбранети седмерци.


sportmedia.mk