Комесарот за натпреварување при КФСМ, Сречко Хорват ја изрече највисоката парична казна оваа сезона во Првата лига. Кошаркарот на Вардар, Андреј Делоски во следните две кола нема да има право на настап за својот тим, а притоа ќе треба да плати 50.000 денари.

Ваквата одлука на комесарот доаѓа по забелешката од страна на официјалните лица по завршување на дуелот со МЗТ Скопје 2 во минатото коло. Делоски неспортски го нападнал противничкиот кошаркар, Монгомери. За ваквиот потег заработил исклучувачка, а сега парична казна и суспензија.

 

sportmedia.mk