Златан Ибрахимовиќ нема да биде обвинет за расистичка навреда на Ромелу Лукаку, откако им објаснил на истражителите на ФИГЦ дека неговиот коментар за „вуду“ се заснова на одредена приказна.

Во пресметката која ја имаа двајцата фудбалери за време на Купот на Италија, напаѓачот на Милан го нарече напаѓачот на Интер „мало магаре“ и му довикна „да ја повикаш мајка ти и да го направи своето вуду ***“.

Ибрахимовиќ цврсто негираше каква било расистичка намера во фразата, а ниту Лукаку го обвини за расизам. Златан им кажал на истражителите дека коментарот за „вуду“ е заснован на многу специфична приказна во англиските весници во 2017 година. кога акционерот на Евертон, Фархад Мошири, во едно интервју тврдеше дека Лукаку одбил да потпише нов договор со клубот откако и се јавил на неговата мајка, која имала „вуду“ и добила порака дека треба да оди во Челзи“.

sportmedia.mk