Ковид -19 “влезе“ и тоа како во редовите на Хајдук. Сплитските “били“ имаат голем број позитивни, дури 12, па така откако и официјално побараа од ХНС да се одложи дербито со Хајдук, кое требаше да се игра во недела (21 февруари), барањето им беше прифатено. Тоа значи дека наредниот викенд најголемото дерби во Хрватска нема да се игра. Новиот термин дополнително ќе биде закажан.

Интересно е тоа што ако се играше во недела, за Динамо Загреб немаше право а настап нашиот репрезентативец Стефан Ристовски кој во саботата, на мечот со Осијек доби црвен картон.

Затоа пак имаа право на настап Атанасов (Хајдук) и Адеми (Динамо).

Во зависност од тоа кога ќе се игра, веројатно десниот бек на нашата репрезентација би можел сепак да настапи против “билите“.

sportmedia.mk