Првите контингенти навивачи, фудбалски фанатици, полека пристигнуваат во Катар, каде во недела, со натпреварот меѓу Еквадор и Катар, ќе започне Светското првенство, по многу параметри тотално различни од сите претходни.

ЖЕШКАТА БРАЗИЛКА спремна за Светско (ФОТО)

За ова Светско првенство во претходните недели и месеци можеше да се слушнат повеќе негативни отколку позитивни тонови, но како се ближи почетокот, се чини дека полека стануваат потивки и дека само она што најголемите мајстори на фудбалот ќе го покажат на теренот, ние во тоа цврсто веруваме.

ОРБАН го запали Твитер и порача на ЦЕЛАТА ПЛАНЕТА: Типувам на Србија!

Така навивачите се тука, пристигнаа и се распрснаа насекаде.

Пивото, точно, нема да го има во огромни количини, ниту пак можете да го пиете каде сакате, но судејќи по фотографиите кои пристигнуваат од Доха, атмосферата е реакционерна, дури и вистински карневал, светско првенство.

Во Катар – НАЈСКАПО ПИВО ВО СВЕТОТ: Шест месеци затвор и 480 евра казна

На прв поглед, најоригиналниот „перформанс“ по пристигнувањето на местото го имаа хрватските фанови, кои за таа прилика се облечеа во специјални носии, традиционален арапски, но со силен хрватски печат – црвени и бели карирани детали.

Поради својот „аутфит“, веселата група брзо стана хит на социјалните мрежи, особено меѓу Балканците, кои, како што може да се види од коментарите, не се рамнодушни на оваа појава.