Неочекуван расплет на машкиот тениски турнир во парови на Олимписките игри. Во финалето ќе играат Хрвати што значи дека Хрватска ќе освои златен и сребрен медал без разлика на конечниот исход.

Марин Чилиќ и Иван Додиг го совладаа Даниел/Венус со 6:2 и 6:2 во полуфиналето, а во другото полуфинале нивните сонародници Никола Мектиќ и Мате Павиќ беа подобри од американската двојка Крајичек/Сандгрен со 6:4 и 6:4.

Финалето во парови е утре, кога е и мечот за бронзениот медал помеѓу Даниел/Венус и Крајичек/Сандгрен.

Тоа значи дека Хрватска за прв пат во историјата ќе освои злато на тениски турнир на Олимписките игри.

 

sportmedia.mk