Фудбалерот на Штутгарт, Борна Соса пред неколку дена ги известил официјалните лица од хрватскиот сојуз како и селекторот Златко Далиќ дека во иднина ќе игра за Германија.

Меѓутоа порталот „Индекс“ тврди дека тоа не е можно според правилата на ФИФА.

Тие се темелат на членот кој вели дека секој играч кој после 21 година нема одиграно за ниту една селекција, ќе може да го смени националниот тим. Соса на 22 години и девет месеци играл за младата селекција на „коцкастите“, а тоа е доволен аргумент за да не може да го смени дресот.

Сега на потег е ФИФА која ќе треба да одлучи дали на Соса ќе му дозволи да биде дел од Германија.

 

sportmedia.mk