Металург вечерва (18:45 часот) во СЦ „Борис Трајковски“ го пречекува Адамер Леон во последниот меч од Европската лига. Македонскиот тим и на оваа средба ќе настапи некомплетен. Тренерот Оливер Димитриоски на располагање ќе ги нема Велко Маркоски и Теодор Тодески, но по долго време се враќа Златко Хорват.

По девет кола тимот од Автокоманда има една службена победа, реми и седум порази, се наоѓа на последното место на табелата во групата А.

Составите на двете екипи:

Металург: Дупјачанец, Ѓорѓески, Петковски, Поповиќ, Кофилоски, Шилегов, Хорват, Калуѓеровиќ, Серафимов, Лазаревски, Тарабокија, Митиќ, Рниќ и Додиќ.

Адемар Леон: Фојхтман, Суарез, Мартинез Гарсија, Донлин, Гостовац, Гутиерез, Славиќ, Фернандез, Перез, Мартинез, Семедо, Пиечовски, Киселев и Кристобалена.

.

Судии на средбата ќе бидат Ештреф Бечири и Илир Красничи од Косово, додека делегат ќе биде нашиот Ацо Николовски.

sportmedia.mk