Уморен од чекање, Евандер Холифилд вели дека сака боксерски дуел со Мајк Тајсон што е можно побргу. Двете боксерски легенди се сретнаа двапати во минатото, а последниот пат тоа го чинеше Холифилд парче од увото.

Тајсон сега повторно е јавно предизвикан од Холифилд. Легендите на светскиот бокс беа вклучени во две познати битки во 1996 и 1997 година, а сега имаат 58, односно 54 години.

Тајсон се врати минатата година во рингот на меч со Рој Џонс јуниор. Холифилд го повика на трета борба.

„Мојот тим се обиде да направи борбата да се одржи и ние досега добивме само изговори. Сега можам да видам зошто тој сакаше борба за загревање пред да помисли да се бори против мене “, рече Холифилд.

Според Холифилд, разговорите се во тек и има некаков напредок.

 

sportmedia.mk