Фудбалерот на холандскиот национален тим Вирџиј Ван Дајк, денеска дефинитивно соопшти дека нема да настапува на престојното Европско првенство. Тоа значи дека Холандија со драстично ослабена дефанзива ќе игра на престојното Европско првенство, и против Македонија.

Ван Дајк се повреди уште на стартот на сезоната за Ливерпул во дербито против Евертон, по што мина низ неколкумесечна рехабилитација. Холанѓанецот се очекува наскоро да се врати на терените, но нема да ризикува со тоа, и затоа веројатно ќе биде подготвен дури за следната сезона.

sportmedia.mk