Капитенот на Ливерпул, Xордан Хендерсон, беше опериран по повредата на препоните здобиена за време на дербито со Евертон минатиот викенд.

Од клубот велат дека тој ќе паузира најмалку еден месец и веднаш ќе започне програма за рехабилитација. Хендерсон стана последниот играч на Ливерпул кој се здоби со повреди оваа сезона што го прави Клоп уште понервозен во пресрет на новите средби и очајната резултатска серија која ја има тимот.

„Хендерсон мина успешно низ оперативниот процес на препоните. Не се поставува одредена временска рамка за неговото враќање, но сепак, 30-годишниот играч е исклучен од првиот тим се додека не се заврши меѓународната пауза во март“, се вели во клупското соопштение.

sportmedia.mk