Денеска беше официјално отворена новата сезона во Формула 1 шампионатот, а на премиерната трка во Бахреин триумфираше актуелниот бранител на титулата од минатата сезона, Луис Хамилтон.

Иако пол позицијата ја имаше Верстапен и водеше на стартот на трката но со подобра тактика во бокс влегувањата, Мерцедес го изненади Ред Бул.

Сепак, самата трка не беше без возбудувања, затоа што Верстапен во еден момент на четири круга до крајот успеа да ја поврати првата позиција од Хамилтон но потоа направи грешка и британецот се врати на чело. Трет заврши Ботас.

 

sportmedia.mk