Хамилтон сака поголема конкуренција во Ф1, ривал гледа во Ферстапен

SINGAPORE - SEPTEMBER 15: Top three qualifiers Lewis Hamilton of Great Britain and Mercedes GP, Max Verstappen of Netherlands and Red Bull Racing and Sebastian Vettel of Germany and Ferrari celebrate in parc ferme during qualifying for the Formula One Grand Prix of Singapore at Marina Bay Street Circuit on September 15, 2018 in Singapore. (Photo by Will Taylor-Medhurst/Getty Images) // Getty Images / Red Bull Content Pool // AP-1WWK7KV352111 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Британецот Луис Хамилтон вели дека очекува поголема конкуренција во Формула 1 наредната сезона, особено тоа се однесува на Макс Ферстапен кој последниот период покажа силни перформанси.

Хамилтон во минатите 5 сезони дури 4 пати се закити со титулата, а се чини вистински ривал до неодамна му беше неговиот екс-клупски колега од Мерцедес, Нико Розберг.

„Оваа година Ред Бул беа исклучително силни, па можам само да претпоставам дека следната година ќе бидат уште посилни. Мислам дека ќе биде одлично за овој спорт ако Ред Бул се вклучи во борбата со Ферари и Мерцедес“ изјави Хамилтон за „Скај Спортс“.

Хамилтон упати пофалби за младиот Холанѓанец за кого вели дека „вози многу добро оваа година, неверојатен млад талент е“.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари