Симона Халеп, Серена Вилијамс, Наоми Осака и Су-Веи Хсије се пласираа во четвртфиналето на Австралија опен во женска конкуренција. Десеттата носителка Серена со 4-6, 6-2, 6-4 ја елиминираше Арина Сабаленка и во наредната рунда ќе игра со Симона Халеп која ја елиминираше полската тенисерка Ига Швојнтек со 3-6, 6-1, 6-4.

Халеп, која е светска тенисерка број 2, ја забележа 100 победа на Грен слем турнирите.

Осака ја елиминира шпанската тенисерка Мугуруза со 2:1 во сетови, додека Хсиен од Тајпеј беше подобра од Вондрусова со 2:0 во сетови.

sportmedia.mk