Ахмед Хафнауи, пливаќот од Тунис, ја приреди првата сензација на штотуку започнатите Олимписки игри во Токио.

Пливачот е освојувач на златниот медал на 400 метри слободно, оставајќи ги зад себе огромните фаворити Џек Меколуг од Австралија и Киран Смир од САД. Трката ја заврпи со резултат 3:43.36, а овој резултат е уште позначаен ако се знае дека пливаше во осмата, најтешка патека, затоа што последен влезе во финалето.

„Ова е најсреќниот момент во мојот живот. Ова е најдобрата трка во мојот живот. ГО посветувам овој медал на моето семејство“ – изјави пливачот од Тунис.

 

sportmedia.mk