Манчестер Сити се среќава со Борусија Дортмунд во четвртфиналето на Лигата на шампионите. Првиот меч е на „Етихад“ утре. „Ѓраѓаните“ се речиси сигурно нови шампиони во Премиер лигата, а во исто време во Бундес лигата Борусија е на седум бода од ЛШ.

Кога анализирам некој тим, не го гледам нивниот пласман на табелата. Ова е фудбалски натпревар кој започнува од 0:0. Ни престојат два меча и кој ќе одигра подобро продолжува понатаму. Кога бев во Берн, Дортмунд беше наш најголем ривал. Со нив водевме војна секоја сезона – прво со Јирген Клоп, а потоа со Томас Тухел. Дури два пати игравме во финалето на Купот“, изјави Гвардиола.

Борусија оваа сезона има проблеми со постојаноста, но ако ја анализирате индивидуалноста, јасно е дека секој играч таму е фантастичен: Хумелс, Џан, Мение, Дахуд, Халанд, Санчо, Азар, Ројс, Бранд… Нивните млади играчи од школата исто така се фантастични. Во претходната рунда ја победија Севиља, која генерално е мајстор во фаза на директни елиминации“, додаде шпанскиот стратег.

sportmedia.mk