Менаџерот на Манчестер Сити, Хосеп Гвардиола потврди дека дефанзивецот Ерик Гарсија кариерата ќе ја продолжи во Барселона.

„Мислам дека Ерик ќе игра за Барселона“, изјавил Гвардиола пред новинарите.

Гарсија е фудбалер на Барселона, а во Манчестер Сити се пресели во 2017 година. Каталонците ќе си го вратат 20-годишниот фудбалер ова лето како слободен агент. Договорот со него ќе биде со важност до 2026 година.

Гарсија оваа сезона одигра само 3 натпревари во англиската Премиер лига и исто така има три настапи во Лигата на шампионите.

 

sportmedia.mk