Швајцарката Лара Гут-Бехрами повторно триумфираше во спустот во италијанскиот зимски центар Вал ди Фаса. Вчера Швајцарката победи во спустот, денеска повторно победи во спуст што означи нејзин двоен триумф и нејзина шеста победа сезонава односно вкупно 32. во Светскиот куп.

Денеска на второто место се пласираа нејзината сонародничка Корин Зутер, а трета беше Кира Видле од Германија.

Утре на програмата во Вал ди Фаса е супервелеслаломот, а потоа натпреварите продолжуваат во словенечка Јасна на 6 и 7 март.

Гут-Бехрами води во генералниот пласман со 1147 бодови, зад неа е Петра Влхова со 1040 бодови.

sportmedia.mk