Напаѓачот на Барселона, Антоан Гризман, е новиот рекордер во француската фудбалска репрезентација. Гризман денеска е стартер за „Галските петли“ на мечот со Казахстан и со тоа го запиша својот 45-ти последователен настап за „триколорите“.

Вакво остварување досега не успеал да направи ниту еден репрезентативец на Франција низ историјата. Досегашен рекорден беше Патрик Виеира, кој одигра 44 натпревари по ред за „триколорите“.

sportmedia.mk