Вечерта кога сите ја исчекуваа оставката на Флорентино Перез од местото претседател на Реал Мадрид, и тоа поради фактот дека нема ништо од проектот „Суперлига“, одредени медиуми во Шпанија и Германија објавија дека “кралевите“ го договориле стоперот на Баерн Минхен, Давид Алаба. Договорот ќе важи на пет години, значи до јуни 2026 година а останатите детали се уште не се познати. Ова беше и очекувано, ако се знае дека Австриецот во јуни ќе си оди од Баерн Минхен како слободен играч, а и дека “кралевите“ му го исполниле барањата кои за “баварците“ беа екстремно големи.

Сепак овој трансфер во најава остана незабележан и тоа поради синоќешниот трилер што се случуваше во Мадрид, но и во останатите клубови од т.н. Суперлига.

sportmedia.mk