Ханси Флик и дефинитивно нема да биде тренер на Баерн Минхен по завршувањето на сезоната, и веќе побарал од раководството да биде раскинат договорот.

Флик веројатно го превзема кормилото на германскиот национален тим, а Баерн ќе бара нов тренер на лето.

„Да, по натпреварот во Париз побарав од челниците да го раскинеме договорот на лето“, рече Флик за „Скај“ по натпреварот со Волфсбург.

Засега во јавноста има неколку имиња, а најсериозни кандидати се Масимилијано Алегри и Јирген Клоп. За Алегри прв избор е Јувентус, а Клоп, пак, има важечки договор со Ливерпул.

 

sportmedia.mk