Фудбалерот од средниот ред на Баерн Минхен, Леон Горецка поради повреда може да го пропушти пресојното Европско првенство.

Горецка се повреди на дуелот со Борусија Менхенгладбах во победата од 6:0, и би требало да паузира одреден период. Тоа би значело дека ќе пропушти дел од подготовките за Германија.

„Елфот“ стартува на ЕП на 15 јуни и ќе игра со Франција, Португалија и Унгарија.

sportmedia.mk