Голот на младиот играч на Брајтон Хулио Енцисо, постигнат против Манчестер Сити е прогласен за погодок на сезоната во Премиер лигата.

Парагваецот поточно неговиот гол доби најмногу гласови во комбинираното гласање н навивачите и стручњаците. Голот беше многу важен за неговиот тим, бидејќи бодот што „галебите“ го освоија против шампионот им гарантираше пласман во Лига Европа . Така Брајтон за прв пат во својата историја ќе учествува на меѓународна сцена.

 


sportmedia.mk