Ерлинг Халанд, сите го знаеме како „гол машина“ како новиот Ибрахимовиќ кој ќе „гази“ во иднина. Во моментов Норвежанецот ги руши сите рекорди.

Но, неговиот братучед може да тргне по неговите стапки. Станува збор за Алберт Тјаланд кој настапува во тимот на Молде. Имено, овој 17-годишен играч за младинската екипа има неверојатни бројки.

Имено, овој млад играч кој исто така игра во нападот, има 64 гола во 37 меча, или по два гола на натпревар. Тоа е навистина импресивно, па макар станувало збор и за младински состав.

А, дали Тјаланд ќе тргне по стапките на Халанд, останува да видиме. Уште од сега за него се борат некои европски клубови, а согласно информациите, во таа битка најжестоки се Галатасарај, како и екс клубот на Халанд, Салцбург.

sportmedia.mk