Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, не успеа да го мине осминафиналето на ИТФ Челинџерот во Москва кој се одржува оваа недела.

Откако во 1. коло славеше над Италијанката Бронзети со 2.1 во сетови, денеска во осминафиналниот дуел против Русинката Анастасиа Захарова, нашата тенисерка беше поразена во два сета со 6:2 и 6:3.

Захарова (262) е многуподобро рангирана од Ѓорческа, која во моментове 351. на ВТА листата.

sportmedia.mk