Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа забележа напредок на најновата ВТА ранг листа. Ѓорческа скокна 20 позиции и сега со 164 поени се наоѓа на 339 место на најдобрите светски тенисерки. Кога станува збор за настапи во двојки, 26-годишната Лина е на 231. место на светската листа и бележи скок од три позиции.

На првото место остана Барти, а зад неа се Осака, Халеп, Кенин и Свитолина.

sportmedia.mk