Во 1/16 финалната фаза од  мастер турнирот во Монте Карло, првиот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ рутински и според очекувањата обезбеди пласман во следото коло откако со 2:0 по сетови 6:4 и 62 успеа да го совлада 22. на светот Јаник Синер.

Во слеедната фаза, Ѓоковиќ ќе се сретне со подобриот од дуелот помеѓу Еванс и Хуркаш.

 

sportmedia.mk