Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада Васек Поспишил во четвртфиналето на турнирот во Тел Авив во два сета 7:6 (7:5), 6:3.

Веројатно, рутинска победа за Ѓоковиќ, а еден ,млад навивач на Новак во Тел Авив никогаш нема да го заборави овој ден.

Тој пред мечот ја напишал својата желба на хартија, а српскиот шампион му ја исполнил по победата над Вашек Поспишил. Момчето побарало рекет од српскиот ас, кој го видел транспарентот, отишол до торбата, зел и му го однел на својот навивач, кој, пак, почнал да плаче од среќа.